Молитовне прикликання Святого Духа перед початком церковного Синоду
МОЛИТОВНЕ ПРИКЛИКАННЯ СВЯТОГО ДУХА ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ЦЕРКОВНОГО СИНОДУ
Диякон: Благослови, владико.
Архиєрей: Благословенне Царство Отця і Сина, і Святого Духа нині й повсякчас, і на віки віків.
Лик: Амінь.
Слава тобі, Боже наш, слава тобі.
Царю небесний, утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.
Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас (3 р.).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, посіти і зціли немочі наші імени твого ради.
Господи, помилуй (3 р.).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Виголос:
Бо твоє єсть царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Лик: Амінь. Господи, помилуй (12 р.).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Прийдіте, поклонімся цареві нашому — Богу.
Прийдіте, поклонімся Христові, цареві нашому — Богу.
Прийдіте, поклонімся і припа¬дім до самого Господа Ісуса Христа — царя і Бога нашого.
Псалом 66
Боже, змилуйся над нами і благослови нас, лицем твоїм осяй нас, щоб ми пізнали на землі путь твою, між усіма народами спасення твоє.
Нехай прославлять тебе народи, Боже, нехай прославлять тебе люди всі.
Нехай звеселяться і зрадіють народи, бо ти будеш судити людей справедливо і покажеш народам дорогу на землі.
Нехай прославлять тебе народи, Боже, нехай прославлять тебе люди всі.
Земля дала плід свій, благослови нас, Боже. І нехай убояться його всі кінці землі.
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові і нині, і повсякчас, і на віки віків, амінь.
Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (3 р.).
Після цього диякон виголошує єктенію:
В мирі Господеві помолімся.
Лик (за кожним разом): Господи, помилуй.
За мир з висот і спасення душ наших Господеві помолімося.
За мир всього світу, добрий стан божих церков і з’єднання всіх Господеві помолімося.
За святий храм цей і тих, що з вірою, благоговінням і страхом Божим входять до нього, Господеві помолімося.
За святішого вселенського архиєрея (ім’я), папу Римського, і за преосвященних архиєреїв, що на Синод цей святий зібралися, чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за весь причет і людей, Господеві помолімося.
За Богом бережений народ наш, за правління і все військо, Господеві помолімося.
За місто це (або за святу обитель цю), за всяке місто, країну і за тих, що вірою живуть у них, Господеві помолімося.
За добре поліття, за врожай плодів земних і часи мирні Господеві помолімося.
За тих, що плавають, подорожують, за недужих, стражденних, полонених і за спасення їх, Господеві помолімося.
Щоб милостивим оком Господь споглянув на Церкву свою, і святий Синод її благословив, і труди його для впорядкування Церкви та спільного нашого спасення доброплідними показав, Господеві помолімося.
За учасників священного Синоду, що звідусіль зібралися та очікують благодаті Святого Духа, і потребують Божої помочі й заступництва, Господеві помолімося.
Щоб ізбавитися нам від усякої скорботи, гніву й нужди, Господеві помолімося.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу, Богородицю і Приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Лик: Тобі, Господи.
Виголос:
Бо Тобі належить усяка слава, честь, і поклонення, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині й повсякчас і на віки віків.
Лик: Амінь.
І співає на глас 8:
Бог Господь і явився нам, * благословен, хто йде в ім’я Господнє.
Стих: Сповідуйтеся Господеві, бо він благий, бо повік милість Його.
Стих: Обійшовши, обступили мене і іменем Господнім протистояв я їм.
Стих: Не умру, а жити буду, і повім діла Господні.
Стих: Камінь, яким знехтували будівничі, цей став каменем наріжним; від Господа це сталося і дивне воно в очах наших.
Тропар, глас 8:
Благословен єси, Христе, Боже наш, що премудрими рибаків явив, зіславши їм Духа Святого, і ними уловив вселенну, Чоловіколюбе, слава Тобі.
Слава, і нині:
Заступнице християн непостидна, молитвеннице до Творця незамінна, не погорди голосами молінь грішників, але прибудь, як благая на поміч нам, що вірно взиваємо Тобі: поспішись на молитву і скоро прийди на моління, заступаючи повсякчас, Богородице, тих що почитають Тебе.
Диякон: Будьмо уважні.
Архиєрей: Мир усім.
Лик: І духові твоєму.
Диякон: Премудрість, будьмо уважні.
Прокімен, глас 6:
Нехай восхвалять люди Господа, коли зберуться разом, нехай служать Господеві.
Стих: Бог оселяє одиноких у домі своєму.
Диякон: Премудрість.
Читець: До Ефесян послання святого апостола Павла читання.
Диякон: Будьмо уважні.
Апостол до Ефесян, зачало 224 (Еф. 4, 1–13):
Браття, благаю вас я, Господній в’язень, поводитися достойно покликання, яким вас візвано, в повноті покори й лагідности, з довготерпеливістю, терплячи один одного в любові, стараючися зберігати єдність духа зв’язком миру. Одне бо тіло, один дух, а й в одній надії вашого покликання, яким ви були візвані. Один Господь, одна віра, одне хрещення. Один Бог і Отець усіх, що над усіма й через усіх і в усіх. Кожному з нас дана благодать за мірою Христових дарів. Тому й сказано: «Вийшов на висоту, забрав у полон бранців, дав дари людям». А те «вийшов» що означає, як не те, що він був зійшов і в найнижчі частини землі? Той же, хто був зійшов на низ, це той самий, що вийшов найвище всіх небес, щоб усе наповнити. І він сам настановив одних апостолами, інших — пророками, ще інших — євангелистами і пастирями, і вчителями, для вдосконалення святих на діло служби, на будування Христового тіла, аж поки ми всі не дійдемо до єдности в вірі й до повного спізнання Божого Сина, до звершености мужа, до міри повного зросту повноти Христа.
Лик: Алилуя.
Диякон: Премудрість, прості, вислухаймо святого Євангелія.
Архиєрей: Мир усім.
Лик: І духові твоєму.
Диякон: Від Матея святого Євангелія читання.
Лик: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Диякон: Будьмо уважні.
Архиєрей читає Євангеліє від Матея, зачало 67 (Мт. 16, 13–19):
Того часу, прийшовши в околиці Филипової Кесарії, Ісус спитав своїх учнів: «За кого мають люди Сина Чоловічого?» Ті відповіли: «Одні за Йоана Христителя, інші за Іллю, ще інші за Єремію або одного з пророків». «На вашу ж думку, — до них каже, — хто я?» Озвався Симон Петро і заявляє: «Ти — Христос, Бога живого син». У відповідь Ісус сказав до нього: «Щасливий ти, Симоне, сину Йонин, бо не тіло і кров це тобі відкрили, а Отець мій небесний. Тож і я тобі заявляю, що ти — Петро (скеля), і що я на цій скелі збудую мою Церкву й що пекельні ворота її не подолають. Я дам тобі ключі Небесного Царства, і що ти на землі зв’яжеш, те буде зв’язане на небі; і те, що ти на землі розв’яжеш, те буде розв’язане й на небі».
Лик: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Єктенія
Диякон: Помилуй нас, Боже, по великій милості Твоїй, молимось Тобі вислухай і помилуй.
Лик (за кожним разом): Господи, помилуй (3 р.).
Ще молимося за святішого вселенського архиєрея нашого (ім’я) папу Римського і за преосвященних архиєреїв, що на Синод цей святий зібралися, і всю у Христі братію нашу.
Ще молимося за Богом бережений народ наш, за правління і все військо.
Утішителя Твого Духа на святих Твоїх учнів і апостолів низпослав Ти, Благий, тож онови Його у серцях усіх, що на Синод цей святий в ім’я Твоє зібралися, і подай їм мудрість і силу зі сміливістю істину Твою ісповідувати і церковні передання непорушними зберегти, молимося Тобі, вислухай і помилуй.
Пастирю добрий, що розсіяних овець Твоїх обіцяв зібрати в єдину отару, вгамуй церковні роздори й поділи, і всіх, що зблудили з дороги Твоєї, до покаяння й пізнання істини приведи і до двору Твого поверни, і всіх нас в православній вірі та в сповненні заповідей Твоїх утверди, молимося Тобі, вислухай і помилуй.
Архиєрей: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, уповання всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і Милостивий, милостивим будь, Владико, до гріхів наших, і помилуй нас. Милостивий бо й Чоловіколюбець Бог єси і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині й повсякчас, і на віки віків.
Лик: Амінь.
Диякон: Господеві помолімося.
Лик: Господи, помилуй.
Архиєрей голосно читає оцю молитву:
Господи, Ісусе Христе, Боже наш, заради невимовної милості Твоєї Ти Духа Твого Утішителя від Отця низпослав на святих Твоїх учнів і апостолів, і ними Церкву Твою по всій вселенній насадив і утвердив. Припадаючи перед Тобою, як раби недостойні, благодарення за Твої благодіяння народові нашому усердно приносимо і безмірну благість Твою до нас грішних ісповідуємо. Бо від давніх літ країну нашу світлом Твоєї істини просвітив єси і рід наш до спасенного двору святої Церкви Твоєї призвав єси.
І нині споглянь, всеблагий Владико, на рабів Твоїх, разом зібраних, щоб добровгодно звершувати їм упорядкування святої Церкви нашої — подай їм духа премудрості й розуму, вклади в серця їхні дух страху Божого, дух благочестя та ревності про славу імені Твого святого, огороди їх від усяких роздорів, спокус і поділів, щоб з’єднані союзом любові до Тебе, свого Владики, та один до одного, безперешкодно звершували діло служіння свого на збудування Церкви святої, як єдиного тіла Христового.
Прийми, Господи, слізні моління наші про спасення країни нашої від усіх бід і напастей, що напосіли на неї, і не віддай нас у руки ворогів наших лютих, щоб не загинули ми до краю, а щоб спасенні Твоєю всеблагою десницею не переставали в Церкві Твоїй ісповідувати й прославляти всесвяте ім’я в Тройці славимого Бога — Отця і Сина, і Святого Духа.
Лик: Амінь.
Відпуст
Диякон: Премудрість.
Лик: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
Архиєрей: Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.
Лик: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Господи, помилуй (3 р.). Благослови.
Христос, істинний Бог наш, молитвами пречистої своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших, і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.
Лик: Амінь. І одразу співає: Многая літа.