Постанови Синоду Єпископів УГКЦ 1991 року
РІШЕННЯ І ПОСТАНОВИ
Синоду Єпископів
що відбувся у Ватикані в днях 3–10 лютого 1991 року
За благословенням і вимогою Вселенського Архиєрея Івана Павла II (лист від 16 листопада 1990 року) скликати Синод Єпископів для обрання терни кандидатів на нового Верховного Архиєпископа Львова, Блаженніший Мирослав-Іван Кардинал Любачівський листом від 17 грудня 1990 року, прот. ч. 319/90, скликав Надзвичайний Синод Єпископів в Римі в днях 3–10 лютого 1991 року.
На Синоді присутніми були всі владики з України та діаспори за винятком: Володимира Стернюка, Івана Семедія, Івана Маргітича і Йосифа Головача. На першій сесії цього Синоду почесними гостями були: архиєпископ Анджело Содано — заступник секретаря Ватиканської Держави, і архиєпископ Мирослав Марусин — секретар Конгрегації для Східних Церков.
Владика Содано у своєму слові до Отців Синоду заявив: «Цей Синод є продовженням Синоду чи братньої зустрічі Владик з УГКЦ зі Святішим Отцем, яка відбулася 25–26 червня 1990 року. А цей Синод, скликаний Його Святістю Папою Іваном Павлом II, має підготувати доповнення ієрархічної структури. Тому, в листі до Блаженнішого Любачівського Папа дав докладні вказівки, згідно з якими слід провести на цьому Синоді вибір нового Верховного Архиєпископа для Львова. Папа очікує чимскоріше докладного звіту про хід і результати цих виборів».
Отці Синоду слухали доповідь владики Мирослава Марусина, в якій він говорив, що Апостольська Столиця «має надію, а то й переконання, що достойний Єпископат Української Католицької Церкви, зібраний на цьому Синоді, візьме собі до серця дані йому Святішим Отцем вказівки і виконає програму у повній згоді з волею Христового Намісника. Йдеться, в першу чергу, про вибір достойних і здатних кандидатів на становище Верховного Архиєпископа Львівського, щоб остаточно була завершена структура Церкви візантійсько-українського обряду, і вона могла правити Божим людом по приписам священних канонів, проголошених Папою Іваном Павлом II».
Коли гості, владики Содано і Марусин, вийшли, Блаженніший Мирослав Іван сказав своє слово на відкриття Синоду: «… відкриваю цей Синод Єпископів Помісної Української Греко-Католицької Церкви, від якого залежатиме майбутня доля наших вірних у рідному краю на поселеннях. Нехай єдність і смиренномудріє панує між нами, і нехай Дух Святий просвітить уми й серця наші».
1. Отці Синоду однозгідно прийняли ієрархічні призначення Апостольською Столицею владик в Україні так, як це проголошено в «l’Osservatore Romano» від 16 січня 1991 року.
2. Отці Синоду не обрали терни кандидатів на Львівського Верховного Архиєпископа.
3. Постановили назначити комісію владик з України, котрі простудіювали б потребу створення нових єпархій в Україні та узгодили б їхні межі для рішення на наступному Синоді.
4. Слухали слово владики Інокентія Лотоцького на тему: «Один Хліб — одне Тіло».
5. Схвалили, щоб владики з України обрали окрему комісію у складі владик, священиків, ченців і мирян для вивчення питання про можливість проведення Євхаристійного Конгресу у Львові під час ювілею 400-річчя Берестейського і 350-річчя Ужгородського відновлення церковної єдності.
6. Слухали слово владики Івана Прашка про наукову конференцію у Львові в 1994 році в межах святкування 400-річчя Берестейського і 350-річчя Ужгородського відновлення єдності нашої Церкви з вселенською Церквою.
7. Схвалили:
а) проведення Міжнародного Наукового Конгресу в Римі в 1995–1996 роках.
б) проведення Наукової Конференції у Львові в 1992–1993 роках.
в) Наукову Комісію у складі:
- проф. д-р Мирослав Лабунька — голова;
- о. мітрат Іван Хома;
- о. проф. д-р Ігор Мончак;
- о. монс. д-р Іван Дацько;
- о. проф. д-р Олександр Баран;
- о. протоархімандрит Ісидор Патрило;
- о. ректор Софрон Мудрий;
- о. д-р Дмитро Блажейовський;
- сестра Софія Сеник.
8. Схвалено тимчасовий бюджет:
- на Міжнародну Конференцію $ 160.000.00
- на Наукову Конференцію $ 60.000.00
- на адміністративні витрати і підготовку $ 35.000.00
Сума $ 255.000.00
9. Уповноважили митрополита Стефана, економа Синоду, виплачувати з синодальної каси всі витрати на вищеназвані підготовчі праці.
10. Слухали доповідь протоархимандрита Ісидора Патрила і о. д-ра Івана Дацька про потребу Статуту УГКЦ в Україні, який треба представити органам державної влади України для реєстрації. Проведено дискусію над доповідями.
11. Постановили просити о. Івана Жужика опрацювати проект такого Статуту та передати його Синодальній Канонічній Комісії.
12. Слухали доповідь владики Єроніма Химія, голови Синодальної Канонічної Комісії, про працю над підготовкою пропозицій до Партикулярного права нашої Церкви.
13. Слухали аргументацію митрополита Максима стосовно заборони з боку Апостольської Столиці святити жонатих кандидатів у священики в західній діаспорі.
14. Прийняли пропозицію митрополита Максима просити Апостольську Столицю відкликати таку заборону.
15. Слухали доповіді митрополита Максима про можливість окремого церковного права, т. зв. Ius speciale, на основі якого східні патріархи одержали б юрисдикцію над своїми вірними поза межами території їхніх патріархатів.
16. Схвалили створити особливу Комісію для вивчення і оформлення пропозицій такого Ius speciale для нашої Церкви в особах: митроп. Максим — голова; члени: о. Софрон Мудрий, о. Ісидор Патрило, о. Іван Жужик, о. Клим Корчагін.
17. Схвалили пропозицію, щоб 1992-ий рік, на який припадає 100-річчя від заснування згромадження Сестер Служебниць, був відзначений в усій УГКЦ як Ювілейний Рік.
Передрук за виданням: «Рішення і постанови Синодів Єпископів Української Греко-Католицької Церкви 1989–1997 років», Львів (Благовісник Верховного Архиєпископа Української Греко-Католицької Церкви) 1998 року с. 11–14.